RODZINNY SUITE SUPERIOR – IZRAELA POZNAŃSKIEGO

..

 +48 609 703 099

 Recepcja@lodzkipalacyk.pl

Rezerwacje

Jest to największy pokój w Łódzkim Pałacyku wyposażony w dwa podwójne łóżka, lustro weneckie oraz zabytkowe meble, z osobnym wejściem/ wyjściem do ogrodu.

Każdy z pokoi pałacowych jest wyposażony w ekspres do kawy na kapsułki, czajnik, filiżanki oraz wodę mineralną.

 

Historia Patrona

Na temat Izreala Poznańskiego wiemy zaskakująco mało, chociaż był jednym z największych łódzkich fabrykantów. Izrael Poznański (ur. 25 sierpnia 1833 w Aleksandrowie Łódzkim, zm. 29 kwietnia 1900 w Łodzi) – przedsiębiorca łódzki pochodzenia żydowskiego. Zaliczany razem z Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem do trzech łódzkich „królów bawełny”. Wybudował fabrykę włókiennictwa na ulicy Ogrodowej w Łodzi, dzisiaj znaną jako „Manufaktura” – największe centrum handlowe w Europie. Firma Poznańskiego funkcjonowała do XX wieku do czasu kiedy po I Wojnie Światowej firma popadła w długi ze względu na brak zamówień ze Wschodu. Firma upadła, a potomkowie Poznańskiego wyprowadzili się z Polski.

Ciekawostki

* Izrael Poznański na początku swojej kariery jeździł po Łodzi wózkiem zaprzęgniętym w psy i zbierał szmaty.

* Już jako bogacz chciał sobie wyłożyć podłogę salonu złotymi pięciorublówkami i zwrócił się w tej sprawie o zgodę do władz rosyjskich.

* W 1900 roku, kiedy fabrykant chorował, ulice Ogrodową i Zachodnią wyłożono słomą, by nie przeszkadzał mu huk dorożek i wozów