Turystyka

Ulica Piotrkowska


Słynna na całą Europe ulica piotrkowska ciągnie się na długość 4.2 km, biegnąca południowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Ulica ta jest najdłuższą ulica handlową w europie . To Właśnie ulica piotrkowska stanowiła i stanowi centralną część Łodzi, wokół której powstało to miasto. Podczas 2 wojny światowej uległa ona dużym zniszczeniom, lecz od 1990 roku są prowadzone stopniowe prace mające na celu przywrócenie jej dawnego blasku.

Ulica Piotrkowska Ulica Piotrkowska

Księży młyn


Zespół fabryk włókienniczych (przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie miasta Łodzi od 1824.

Księży Młyn Księży Młyn

Manufaktura


Największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie. Otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi. Znajduje się pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

aa Manufaktura

Pałac Izraela K. Poznańskiego / Muzeum Miasta Łodzi


Pałac Izraela Poznańskiego – pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi.
Został pierwotnie zaprojektowany jako obiekt reprezentacyjno-handlowy i mieszkalny: od momentu zakupienia przez Izraela Poznańdkiego w 1877 roku narożnej kamienicy o skromnej elewacji i budynku magazynowego (posesja u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, do wielokrotnych przekształceń w stylu francuskiego neorenesansu i neobarokowym doszło w latach 1888-1903, według projektu Hilarego Majewskiego.
Pałac Poznańskiego Pałac Poznańskiego

Muzeum Kanału „Dętka”


Wolności. Zbiornik został wybudowany w 1926 roku według projektu Williama Heerleina Lindleya, a prace nadzorował Stefan Skrzywan. Gromadząca się w nim woda służyła do okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. Zbiornik może pomieścić 300 m3 wody, ma 142 metry długości, 187 centymetrów wysokości i ok. 1,5 metra szerokości. Uroczyste otwarcie „Dętki” nastąpiło 28 kwietnia 2008 roku, a dla zwiedzających udostępniono dwa dni później.

 Dętka Dętka

Biała Fabryka L. Geyera / Centralne Muzeum Włókiennictwa


Biała Fabryka to nazwa budynku Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Łodzi.  Jest to kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Został zbudowany w latach 1835–1837. Biała Fabryka mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię.

 Biała fabryka Biała fabryka

 

 

 

 

 

Pałac Karola W. Scheiblera / Muzeum Kinematografii


Pałac Karola Scheiblera – neorenesansowy pałac zbudowany dla Karola Scheiblera, znajdujący się w Łodzi przy Placu Zwycięstwa 1 (dawniej Wodny Rynek) obok olbrzymiego kompleksu jego fabryki i fabrycznego osiedla robotniczego „Księży Młyn”.

 Karola W. Scheiblera Karola W. Scheiblera

 

 

 

 

 

Muzeum Sztuki – ms2


Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie.

M2

M2

 

 

 

 

 

 

 Ogród Botaniczny


Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Powierzchnia ogrodu wynosi 67 ha (w tym 2 ha obejmujące pierwotny ogród botaniczny w Parku Źródliska i znajdującą się tam Palmiarnię) co oznacza, że jest największym ogrodem botanicznym w Polsce.

Łódzki ogród botanicznyŁódzki ogród botaniczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Turystyka

Comments are closed.